Handel winem przynosi ogromne zyski.
Na całym świecie.


A tam, gdzie są ogromne zyski, tam są ogromne pieniądze, a tam gdzie są ogromne pieniądze, to one grają pierwsze skrzypce, a dopiero później wysoka jakość i personalizacja produktu.

niedziela, 27 lutego 2011

BURGUNDIA I JEJ BURGUNDY



Najlepszym przykładem niech będzie jeden z dwóch mateczników największych win świata – Burgundia.

Najbardziej charakterystyczną cechą tego regionu na południowym wschodzie Francji, jest nieprawdopodobne wprost rozdrobnienie działek, na których uprawiana jest winna latorośl. Prawdziwy krajobraz Burgundii, stanowią właśnie tysiące owych działek, określanych tutaj jako climats, niejednokrotnie mających rozmiar „znaczka pocztowego” (znajduje się tutaj np. najmniejsza apelacja w świecie, a mianowicie La Romanée, zajmująca zaledwie 0,8 ha). Burgundia jest więc rozparcelowaną mozaiką działek, gdzie różnice w terroirs (siedlisko), są już nie tylko centymetrowe, ale wręcz milimetrowe.

Powiadają, iż życia nie starczy żeby
zdegustować wszystkie prawdziwe burgundy.

Zarejestrowanych winiarzy, produkujących tutaj swoje własne wina (domaines viticoles) jest prawie 4 000.

Ale to przecież jest dopiero……preludium.

Nie zapominajmy bowiem, iż każdy z producentów posiada rozproszone udziały w szeregu działek w całej Burgundii. Dla przykładu Maison Olivier Leflaive z Puligny-Montrachet (znaczący winiarz, ale wcale nie klasyfikowany pośród największych); posiada w swoim winiarskim portfelu 75 różnych apelacji.
Przy okazji warto wspomniec, iz Monsieur Leflaive reprezentuje soba 18-e pokolenie winiarzy burgundzkich. Jego pra pra dziadowie rozpoczeli tutaj zbiory winogron i produkcje burgundow juz w roku 1635 !

Gniazdem rodzinnym Leflaive'ow jest "od zawsze" Puligny-Montrachet. Dla prawdziwego milosnika win bialych, nazwa Montrachet budzi prawdziwy dreszczyk emocji i totalnie elektryzuje jego zmysly, a zmysl powonienia i kubki smakowe. To tutaj wlasnie produkuje sie najwspanialsze biale wina swiata. Najdorozsze, niestety tez. Trudno sie temu dziwic skoro na ten przyklad wartosc hektara ziemi na wzgorzu Montrachet szacowany jest na mniej wiecej 10.- mln Euro, ale przynajmniej od 20 lat podobna transakacja nie miala tutaj miejsca (ostatni zakup to nabycie 428 m2 za pol miliona Euro). Jako sie rzeklo Montrachet to jest wzgorze (mont) a poniewaz grunt tutaj nad wyraz ubogi (jurajska gleba to wapienne kamienie w gliniatej masie), innymi slowy rachityczny (rachet).

W Burgundii, kiedy mówimy o winnicy to wcale nie mamy na myśli hektarów, a raczej metry kwadratowe, gdzie każda, nawet najmniejsza piędź gruntu jest na wagę złota (Côte d’Or – Złote Zbocze). Dla przykladu dzialka Montrachet to zaledwie 7,99 ha, ale za to gospodaruje na niej 18u wlascicieli, z ktorych najwiekszy to Laguiche, ale "najcenniejszy" to legendarna Domaine Romanée Conti, ktorej udzial wynosi 0,67 ha, i z ktorego to aeralu produkuje 3 000 butelek najwspanialszego pod sloncem bialego wina naszej planety.


Kluczem do zrozumienia pojęcia Wielkich Crus Burgundii i ich tak odrębności, jak i oryginalności, jest właśnie fakt, iż terroirs, jakie winna latorośl tutaj znajduje, różnią się od siebie, czasem nawet zasadniczo.

Innymi więc słowy, każde z nich rodzi innego burgunda, nawet w ramach tej samej apelacji.
To jednak jeszcze nie wszystko. Parcele owe (climats), należą bowiem, z reguły, do szeregu właścicieli, z których każdy przecież wytwarza swoje dzieła sztuki, wyłącznie według swojego unikalnego i niepowtarzalnego stylu.

Na przykład najsłynniejsza winnica Grand i Premier Cru – legendarnego Château du Clos de Vougeot, to ok.50 ha, ale, 50 ha należących do 80 właścicieli (winiarzy i winogrodników) !.

Podsumowując, wina produkowane masowo będą coraz lepsze, tańsze i, prawdopodobnie, popyt będzie na nie spadał.

Natomiast wina wyrafinowane będą coraz bardziej perfekcyjne, przez to coraz droższe i popyt będzie na nie rósł w znacznym tempie.

Ponadto wina drugiej grupy posiadają piątego asa w rękawie.

Tym piątym asem, są uprawy bio i biodynamiczne i pochodzące z nich wina BIO (organiczne, naturalne, eco itp.).

Wszyscy winiarze BIO, są np. we Francji, poddawani ścisłej kontroli przez uprawnione organizacje posiadające stosowne certyfikaty tak Ministerstwa Rolnictwa, jak i Ministerstwa Finansów czy też odpowiednich organizacji UE.

Podstawowym przesłaniem biodynamiki, jest to, iż cały otaczający nas ekosystem, jest organizmem żywym i zawsze podatnym w takim samym stopniu na oddziaływanie prądów (courants) tak ziemskich, jak i kosmicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz