Handel winem przynosi ogromne zyski.
Na całym świecie.


A tam, gdzie są ogromne zyski, tam są ogromne pieniądze, a tam gdzie są ogromne pieniądze, to one grają pierwsze skrzypce, a dopiero później wysoka jakość i personalizacja produktu.

niedziela, 27 lutego 2011

RUDOLF STEINER I ROLNICTWO BIODYNAMICZNE



Pierwszym, który sformułował takie twierdzenie, był austriacki filozof Rudolph Steiner.

W roku 1924, wygłosił on cykl czterech wykładów pt. Duchowe podstawy odnowy rolnictwa.

Steiner był totalnie zafascynowany duchową i intelektualną spuścizną Goethe’go, którego zawsze uważał za swojego mistrza. To właśnie u Goethe’go znalazł właściwe [jego zdaniem], podejście do metody badania świata, gdyż tradycyjna nauka pozwalała zrozumieć jedynie rzeczy martwe, fenomen życia zaś pozostaje poza jej zasięgiem. Steiner, w swoich wykładach o agrokulturze sformułował nurt tzw. antropozofii, pokrótce rozważający problem w jaki sposób utrzymać równowagę w nierównowadze, ale już nie tylko w skali globalnej, lecz w skali całego kosmosu, w tym naszej Matki Ziemi, jako jednym z jego elementów.

Należy tutaj dodać, iż swoje prace Steiner odnosił do całego rolnictwa poza………….winogrodnictwem i winnicami. Był bowiem totalnym abstynentem i [podobno] w całym swoim życiu nie wziął do ust żadnego alkoholu.

Maria Thun, od 1952 roku, wraz ze swoim mężem Mathias’em prowadzą badania naukowe tych zagadnień. Owocem ich prac, jest corocznie wydawany Kalendarz Biodynamiczny, który, w funkcji astralnej, a więc położenia gwiazd [planet] precyzyjnie określa najkorzystniejsze dni, czy też pory dnia, do przeprowadzania odpowiednich prac i zabiegów. Dotyczy to w równym stopniu prac w winnicy, jak i w piwnicy.

Biodynamika powiada: każde miejsce na Ziemi jest unikalne i niepowtarzalne, tak przez swój klimat, jak i rzeźbę terenu, a zadaniem biodynamiki jest wsparcie tej wyjątkowości.


W poszanowaniu naszego globalnego, unikalnego ziemskiego terroir, należy zawsze wspomagać naturalne siły życiodajne, ostatecznie eliminując stosowanie jakichkolwiek środków będących wynikiem chemicznych syntez (sztuczne karmy, herbicydy, insektocydy, fungicydy, wirusocydy itp.)

Główne przesłanie oparte jest na fakcie, iż cztery, podstawowe elementy stanowiące filary naszego wszechświata, a mianowicie ziemia, powietrze, woda i ciepło winny zawsze znajdować się w stanie równowagi (equilibre).

Zarówno w skali samego terroir, jak i całej planety.

Dlatego też wszelkie prace winny być prowadzone w zgodzie z ustalonymi rytmami:

- codziennym (ziemskim)
- comiesięcznym (księżycowym)
- corocznym (słonecznym)


Nasza Matka Ziemia jest organizmem żywym, stanowiąc jednocześnie, tworzywo rolnictwa bio-dynamicznego


.- to podstawowe przesłanie antropozofii (biodynamiki)

W tym kontekście rozważa się trzy rodzaje upraw rolnych:

- rolnictwo konwencjonalne, a więc takie, które nie wykracza poza standardowe ramy materializmu. Ziemia [grunt] jest traktowana jako li tylko podłoże dla roślin, natomiast rolnik jako pracownik agrarny

- rolnictwo bio, które eliminuje z upraw wszelkie produkty będące efektem syntez chemicznych

- rolnictwo biodynamiczne
, bardzo podobne w swojej istocie do rolnictwa bio, ale które dynamizuje wszystkie procesy poprzez np. stosowanie Kalendarza Biodynamicznego.

Biodynamika opiera się w dużym stopniu na zasadach upraw bio, ale dodaje do tego element dynamiki winnicy, chroniąc ją przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych przy pomocy wyłącznie środków naturalnych, zawsze stosowanych w dawkach homeopatycznych, takich pokrzywy i skrzyp, jak również aplikując je wyłącznie w określonych datach [okresach], zalecanych dla tego rodzaju prac.

Innymi słowy rolnictwo bio jest pasywne, natomiast rolnictwo biodynamiczne, jest aktywne [dynamiczne].

Na świecie istnieją miliony gatunków warzyw, a dziś zaledwie 10 ( słownie: dziesięć ) z nich stanowi 90% światowej produkcji rolniczej. Wyobraźmy więc sobie, jak wiele nieznanych nam dotychczas aromatów, smaków czy wręcz wrażeń umyka nam dosłownie sprzed nosa.
..
Codziennie bezpowrotnie znikają z biosfery setki gatunków roślin i zwierząt, codziennie też z dziedzictwa światowej kultury skreśla się kolejne elementy - widać to doskonale na przykładzie regionalnych tradycji przygotowywania potraw, jak i samych „znikających” potraw utożsamianych z określonym regionem geograficznym.

W XX wieku zanikło lub wyginęło 75% wytwarzanych wcześniej w Europie produktów spożywczych, upraw rolnych i odmian zwierząt. W tym samym czasie w Ameryce aż 93%. Aktualnie na świecie ponad 33% odmian zwierząt hodowlanych jest na wymarciu. W ciągu ostatnich 100 lat zanikło 30 tysięcy odmian warzyw. Średnio co 6 godzin ginie jedna odmiana warzywa. W efekcie wszystko się staje coraz bardziej jednorodne, a co za tym idzie, nudne i monotonne ( socjologowie określają to jako: “uniformizacja i standaryzacja smaków” ).

4 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja aż tak samym rolnictwem się nie interesuje, ale wiem, że jest ono z nami od zawsze. Zresztą nawet niedawno ciekawie napisano o miotle zbożowej https://www.dziennikwschodni.pl/artykuly-sponsorowane/miotla-zbozowa-narastajacy-problem-w-uprawie-pszenicy,n,1000240559.html i muszę przyznać, że jest to poważny problem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety na historii rolnictwa ja się nie znam ale wiem doskonale jak istotną sprawą jest to aby wiedzieć również jak mogę ochronić pszenicę ozimą przed chorobami. Miałem okazję przeczytać o tym na stronie http://www.powerbalancepolska.pl/ochrona-pszenicy-ozimej-przed-chorobami-grzybiczymi-kalendarz-opryskow/ i uważam, że taka wiedza jest bardzo przydatna.

    OdpowiedzUsuń